Ještě než se pustíte do tvorby chodníků ve vaší zahradě, prozkoumejte, které budou do daného terénu nejvhodnější. Jiný materiál zvolíme na chodníček vedoucí mezi květinovým záhonem a jiný na příjezdové cestě ke garáži. Nebo potřebujeme-li zprůchodnit nezpevněnou travnatou plochu. Na trhu už dneska najdeme množství vhodného zahradního dláždění. Stačí si jen vybrat optimální pro tu vaši. Přírodní materiály jsou vhodným řešením a pokud je potřeba, mohou esteticky doplnit váš dům. Nejčastěji použivaným materiálem je kámen a kamenné desky. Štěrk, písek a kamínky dovedou rovněž vytvořit barevnou kompozici s okolím. V souladu s přírodou je rovněž terakota. Dřevěné chodníky působí rovněž příjemně, ale vyžadují, ze všech použitých materiálů, nejčastější údržbu a ošetření. Pálené cihly bývají často použity coby šlapáky v travnatých plochách. Tyto mohou být i betonové anebo z rozměrnějších kamenů.
Pokud se rozhodneme materiály na tvorbu chodníků kombinovat, je potřeba se držet pradávného moudra, že méně znamená více. A to platí i o barevnosti. Měl by ladit s celkovým pojetím zahrady i případných odpočinkových koutů. Ještě před započetím práce je potřeba provést zásadní rozhodnutí. Do které kategorie chodník řadíte. Jestli má být plně zpevněný, vyžadující dlažbu buď betonovou, nebo bude vhodnější dlažba keramická.
Možnost pro tento zpevněný povrch je i celistvá kamenná pokrývka. Částečně zpevněný chodník je tvořen z jednotlivých nášlapných prvků, mezi kterými jsou spáry vysypávány hrubým štěrkem, pískem či drobnými oblázky. Které jsou před položením potřeba podložit dostatečnou drenážní vrstvou. Aby se voda přirozeně vsákla. Tento způsob kladení umožňuje docílit barevné kombinace, kterých u jiného způsobu dosáhnout nelze. Třetím, nezpevněným způsobem lze vytvořit kouzelné cestičky, vysypané mulčovací kúrou, drobnými kamínky, pískem. Aby v něm nebujel během letní sezony plevel, je vhodné tyto chodníky podložit netkanou textilií. Která zabrání jeho růstu. A ušetříte si tak čas při jeho odstraňování.