Nebyla to sice úplně první událost podobného druhu, která způsobila kolaps výpočetní techniky na softwarové bázi, ale to smutné výročí můžeme datovat právě ke 2. listopadu 1988. V ten den se prakticky po celém funkčním Internetu začal šířit Morrisův červ. Jeho tvůrcem byl 23 letý student Cornellovy University Robert Tappan Morris. V rámci výzkumného zadání vypracoval program, který se mohl volně šířit a tzv. replikovat v internetovém prostředí. Kód byl pochopitelně škodlivý a vyřadil z provozu prakticky celou tehdejší síť. Druhý listopad roku 1988 je tedy právem považován za vůbec první historicky významné „napadení“ Internetu škodlivým kódem – červem.
Byla to docela nevinná hra, která skončila katastrofou.
Zdrojový kód programu obsahoval pouhých 99 řádek a byl pouze v omezeném provozu na počítačích Sun 3 (firma Sun Microsystems) a VAX (firma DEC). Operačním systémem počítačů byl UNIX.
Výzkumný program měl v sobě jakousi „malou chybu“, která se naplno projevila při spuštění programu v rámci experimentů, kterými byl student pověřen. Program se pak šířil po síti nekontrolovaně a choval se tak, že počítače napadal ne pouze jednou, ale vícekrát za sebou, dokud byly k dispozici pro běh programu potřebné zdroje. Tento experiment způsobil napadení celkem šesti tisíc počítačů, které tvořily základ tehdejšího Internetu. (Tedy Internetu v té době pouze na akademické bázi).
A jak to dopadlo?
Katastrofálně pro obě strany. Každý napadený počítač musel být odpojen od Internetu, vypnut, tedy restartován, a musel být jeho provoz obnoven ze zálohy. Zpravidla šlo ovšem o obnovu operačního systému se ztrátou cenných dat. Vzhledem k tomu, že se Internet provozoval na akademických počítačích, šlo o celou řadu výzkumných projektů, které přišly vniveč, nebo byly poškozeny alespoň částečně. Celková škoda byla stanovena na rozmezí od 100 tisíce do jednoho milionu amerických dolarů a Robert Morris stanul před soudem. Ten mu vyměřil sice pouze trest s podmínkou, ale musel zaplatit pokutu deset tisíc dolarů a musel ještě odpracovat 400 hodin v rámci veřejně prospěšných prací.